Hizmetlerimiz

Cerrahi Sünnet

ÜROLOJİ KLİNİĞİ

Cerrahi Sünnet


Sünnet, penis ucunu kaplayan sünnet derisinin cerrahi olarak çıkarılmasını kapsayan en eski ve en yaygın cerrahi işlemlerden biridir. Sünnet derisi geriye doğru çekildiğinde penis başı açığa çıkar. Operasyonda sünnet derisi neşter veya cerrahi makas kullanılarak penis başının hemen arkasından çıkarılır ve bir çocukta 5 ila 10 dakika süren bir operasyonla kesilir.

Günümüzde hem dini ve kültürel sebepler hem de sünnetli erkeklerinin ilerleyen dönemlerinde çoğu hastalık için düşük risk grubunda olduğunu kanıtlayan araştırmalar nedeniyle sıklıkla uygulanır. Ameliyat nispeten basittir. Ancak steril bir ortamda uzman tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Cerrahi Sünnet Sırasında Ne Olur?

Sünnet sırasında çocuk uyanıktır. Yanında ebeveyni bulunabilir. İşlem başlamadan önce penis ve çevresi antiseptik ile temizlenir. Doktor, penisi uyuşturmak için lokal anestezi kullanır. Bu, küçük bir iğne kullanılarak penise enjekte edilen bir uyuşturma kremi veya ilacı içerebilir.

Sünnet derisinin altına, penisten ayırmak için çan şeklinde bir alet yerleştirilir. Sonrasında makas veya neşter kullanılarak kesilir.

Sünnet İçin En Uygun Yaş Nedir?

Sağlıklı bebeklerin çoğu doğumdan 1-2 gün sonra sünnet edilebilir. Ancak, bazı tıbbi durumları olan bebekler için sünnet geciktirilir. Çocuğunuzu muayene eden çocuk doktoru, yeni doğan bebeğinizin sünnet edilmeye hazır olup olmadığını kontrol edecektir. Prosedür daha büyük çocuklarda ve erkeklerde daha karmaşık ve riskli hale gelebilir.

Sünnet, doğumdan sonraki ilk birkaç günde veya altı aydan sonra lokal anestezi altında yapılır. Ebeveynler sünneti yapan kişinin deneyimli ve yetkin olduğundan, uygun anestezi kullandığından ve olası komplikasyonlarla başa çıkma becerisine sahip olduğundan emin olmalıdır.

Sünnetin Faydaları

Yapılan çalışmalar sünnetli erkeklerin hayatlarının ilerleyen dönemlerinde penis kanseri için daha düşük risk grubu içinde olduğunu göstermektedir. Ayıca penis ile sünnet derisi arasındaki boşluğun virüsün bir süre hayatta kalabileceği bir ortam sağlayabilmesi, birey ve partneri için enfeksiyon riskini arttırabilmektedir. Sünnetin HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonlara yakalanma riskini %60 azalttığına dair araştırmalar mevcuttur.

Sünnetin Riskleri Nelerdir?

Sünnet nispeten güvenli bir operasyondur ve ciddi komplikasyonların yaşanma ihtimali nadirdir. Nitelikli bir doktor tarafından steril bir ortamda gerçekleştirilirse riskler azalır. Yaşanabilecek komplikasyonlar arasında enfeksiyon, bölgede kanama, ön derinin eksik çıkarılması ve penisin zarar görmesi sayılabilir.

  • Enfeksiyon: Enfeksiyon riski düşüktür, doktorlar işlemi steril bir ortamda gerçekleştirirler. Sünnet ile ilgili enfeksiyonların çoğu hafiftir ve antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Enfeksiyon belirtileri arasında kızarıklık, irin, ağrı, dikiş çevresinde şişlik ve ateş bulunur. Bu belirtilerden herhangi biri fark edilirse doktora başvurulmalıdır.
  • Bölgede kanama: Bu durum çocuğun kanama bozukluğuna sahip olması durumunda daha olasıdır. Bu nedenle ailenin herhangi bir kanama veya pıhtılaşma sorunu öyküsü varsa doktorunu bilgilendirmesi önemlidir. Çok nadiren işlem sırasında küçük bir kan damarı kesilebilir. Çoğu durumda bu kanama kendiliğinden durur, ancak bazen dikiş atılması gerekebilir.
  • Anestezi ile ilişkili riskler: Lokal anestezi çok güvenlidir ancak bazen morarmaya, kanamaya veya cilt tahrişine neden olabilir. Nadiren düzensiz kalp ritimlerine, solunum problemlerine, alerjik reaksiyonlara ve çok nadiren ölüme neden olabilir. Bu komplikasyonlar yaygın değildir ve genellikle başka tıbbi problemleri olan hastaları etkiler.
  • Ön derinin eksik çıkarılması: Bazen sünnet derisinin bir kısmı peniste kalır. Çocuk büyüdükçe bu durum daha az belirgin hale gelir. Nadiren daha sonraki bir tarihte düzeltici bir prosedür gerekebilir.
  • Penisin zarar görmesi: Nadir durumlarda, sünnet sırasında penisin başı yaralanabilir.

Sünnet Sonrası İyileşme Süresi

Sünnet işlemi sonrası etkilenen bölge 2 ila 3 hafta boyunca şişebilir ve idrara çıkma ağrılı olabilir. Oldukça küçük bir operasyon olduğu için ağrı genellikle şiddetli değildir. Ağrı kesici ilaç yardımcı olabilir. Çocuk banyo yaptırılırken nazik davranılmalıdır. Doktorların çoğu, bölgenin ılık suyla temiz tutulmasını tavsiye eder.

Sünnetten sonra, genellikle kendiliğinden iyileşen yaranın üzerine koruyucu bir bandaj yerleştirilir. Bu, iç çamaşırının sürtünmesinden ve yapışmasından doğacak rahatsızlığı önlemeye yardımcı olur. Sünnetten sonra çok az kanama olur. Sargı ilk çıkarıldığında dikiş kenarından veya bebek bezinden sızan bir miktar kan görülebilir, bu kanama genellikle kendi kendine durur.

Sünnet Sonrası Çocuğunuzun Bakımı

Doktor tarafından yönlendirilmelidir ancak genel öneriler şunları içerir. Her bez veya iç çamaşırı değişiminde yeni bir gazlı bez sargısı ile dikişlerin üzeri örtülmelidir. Bu idrarın yarayı tahriş etme riskini azaltır. Alanı mümkün olduğunca temiz tutmak için günlük ılık bir banyo yaptırılabilir.

Isparta Sünnet

Isparta Sünnet Doktoru

GETAT KLİNİĞİ

“Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan merkezimizde Tıbbi Hacamat Tedavisi, Sülük Tedavisi, Ozon Tedavisi ve Biorezonans Tedavileri hizmetleri verilmektedir.


BESLENME VE DİYET KLİNİĞİ

Beslenme ve Diyet Kliniğimizde; kişiye özel diyet programları ile hizmet vermektedir. Merkezimizde vücut analizi cihazı ile uygun tanı ve tedavi hizmetleri verilmektedir.


PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK KLİNİĞİ

Bireysel, grup, aile merkezli, eğitici, geliştirici, destekleyici ve çözümleyici psikolojik danışma, değerlendirme, eğitim, destek hizmetleri sunulmaktadır.

ÜROLOJİ KLİNİĞİ

Üroloji Kliniğimizde, Op. Dr. İsim Soyisim tarafından lokal anestezi altında cerrahi sünnet hizmeti verilmektedir.


FİZİK TEDAVİ KLİNİĞİ

Doğuştan veya sonradan teşhis konmuş bir hastalık, yaralanma, travma, yaşlılık gibi sebeplerin yanında sağlıklı kişilerinde başvurduğu bir tedavi programıdır.halilogullari-logo-beyaz

Bağlar Mah. Korkmaz İş Merkezi No:53 Isparta

bilgi@halilogullari.com

0(246) 223 22 45
0(545) 32 22 800

Copyright Haliloğulları Ltd. Şti. 2020. Tüm Hakları Saklıdır.